BMW M1 E26 - osiągi, ceny i historia wyjątkowego klasyka

Białe BMW M1 z charakterystycznymi pasami M na bokach i masce, zaparkowane na podjeździe.

Autor

Jędrzej Borowski

Opublikowano

7 lis 2026

Spis treści

Gdy myślimy o najbardziej niezwykłych samochodach BMW, trudno pominąć model, który połączył włoski design, wyścigową technikę i silnik umieszczony centralnie. BMW M1 nie było zwykłym sportowym coupé, lecz pierwszym samochodem opracowanym w całości przez BMW Motorsport. Poniżej wyjaśniam, skąd wzięła się jego legenda, jakie ma osiągi, ile może kosztować dziś i na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Najważniejsze informacje o wyjątkowym sportowym BMW

  • Produkcja trwała w latach 1978-1981, a na drogi trafiło około 400 egzemplarzy.
  • Silnik to 3,5-litrowy, sześciocylindrowy M88 o mocy 277 KM.
  • Napęd na tył i jednostka umieszczona centralnie zapewniają wyjątkowe prowadzenie.
  • Osiągi obejmują przyspieszenie do 100 km/h w około 5,6 sekundy i prędkość maksymalną przekraczającą 260 km/h.
  • Ceny kolekcjonerskie najlepszych samochodów sięgają dziś setek tysięcy euro.

Pomarańczowe BMW M1, ikona motoryzacji, zaparkowane na betonowej nawierzchni pod błękitnym niebem z chmurami.

Dlaczego BMW M1 powstało jako samochód wyścigowy

Historia M1 zaczęła się od ambitnego planu wejścia BMW do wyścigów grupy 4. Nowo utworzona firma BMW Motorsport potrzebowała samochodu homologacyjnego, czyli drogowej wersji wyścigówki, którą można było zarejestrować i sprzedać klientom. To dlatego konstrukcja od początku miała znacznie bardziej bezkompromisowy charakter niż typowe modele marki.

Początkowo przy projekcie pracowało Lamborghini, ale problemy finansowe włoskiej firmy doprowadziły do zerwania współpracy. Ostateczne prace przejęły BMW Motorsport oraz firma Baur. Nadwozie zaprojektował Giorgio Giugiaro, a jego niska, klinowata sylwetka do dziś wygląda świeżo i wyraźnie odróżnia M1 od późniejszych modeli M.

Samochód zaprezentowano publicznie w 1978 roku na targach w Paryżu. Produkcja trwała do 1981 roku. W zależności od sposobu liczenia źródła podają około 453-460 zbudowanych sztuk, przy czym około 400 było samochodami drogowymi. Rozbieżność wynika z uwzględniania prototypów i wersji wyścigowych, ale najważniejszy wniosek pozostaje prosty: M1 jest jednym z najrzadszych seryjnych BMW.

Silnik i osiągi, które nadal robią wrażenie

Sercem drogowej wersji jest rzędowy, sześciocylindrowy silnik M88 o pojemności 3453 cm³. Jednostka ma cztery zawory na cylinder, mechaniczy wtrysk paliwa i suchą miskę olejową. To rozwiązanie ogranicza ryzyko chwilowego braku smarowania podczas szybkiej jazdy z dużymi przeciążeniami.

Parametr BMW M1 E26
Silnik R6, 3,5 l, M88
Moc 277 KM przy 6500 obr./min
Maksymalny moment obrotowy 330 Nm przy 5000 obr./min
Skrzynia biegów Manualna, 5-biegowa firmy ZF
Przyspieszenie 0-100 km/h około 5,6 s
Prędkość maksymalna około 262-265 km/h
Masa własna około 1300 kg

Na papierze 277 KM może dziś nie wyglądać oszałamiająco, szczególnie przy współczesnych samochodach przekraczających 500 KM. M1 waży jednak około 1300 kg, ma napęd na tył i centralnie umieszczony silnik, więc sposób oddawania osiągów jest zupełnie inny. Kierowca dostaje lekkie, mechaniczne auto, w którym prędkość odczuwa się mocniej niż w wielu nowoczesnych samochodach izolujących kabinę od drogi.

Największą różnicę robi charakter jednostki. Silnik lubi wysokie obroty, reaguje bezpośrednio na gaz i wydaje metaliczny, wyścigowy dźwięk. Z mojego punktu widzenia właśnie ta kombinacja, a nie sama liczba koni mechanicznych, najlepiej tłumaczy, dlaczego M1 wciąż budzi emocje.

Wersja drogowa i Procar to dwa różne światy

Drogowe M1 było kompromisem wymaganym przez homologację, ale wersje wyścigowe pokazały pełny potencjał tej konstrukcji. W latach 1979-1980 organizowano serię BMW M1 Procar, w której podczas weekendów Formuły 1 rywalizowali kierowcy F1 oraz zawodnicy prywatni.

Samochody Procar miały poszerzone nadwozia, większe spoilery, wyczynowe zawieszenie i moc około 470 KM. Pierwszy sezon wygrał Niki Lauda, a drugi Nelson Piquet. To właśnie ta seria sprawiła, że M1 przestało być tylko niszowym projektem drogowym i stało się symbolem BMW Motorsport.

Jeszcze dalej szły odmiany grupy 5. Dzięki turbodoładowaniu ich moc mogła przekraczać 850 KM, a w najbardziej rozwiniętych konfiguracjach zbliżała się do 1000 KM. Nie należy jednak mylić takich samochodów z drogowym M1. Auto z aukcji opisane jako Procar lub Group 5 wymaga bardzo dokładnej weryfikacji pochodzenia, bo repliki i samochody przebudowane również pojawiają się na rynku.

Na osobną uwagę zasługuje BMW M1 Art Car ozdobione przez Andy’ego Warhola. Nie jest to osobna wersja seryjna, lecz wyjątkowy projekt artystyczny, który dodatkowo utrwalił model w kulturze motoryzacyjnej.

Jak kupować M1, żeby nie przepłacić za piękną historię

Zakup tego samochodu przypomina nabywanie samochodu kolekcjonerskiego, a nie używanego coupé. Najważniejsze są oryginalność, dokumentacja i zgodność numerów. Sam atrakcyjny lakier oraz efektowne zdjęcia nie wystarczą, bo koszt przywrócenia auta do właściwego stanu może być ogromny.

Co trzeba sprawdzić przed oględzinami

  • numery nadwozia, silnika, skrzyni biegów i głównych podzespołów,
  • ciągłość historii serwisowej oraz dokumentację wcześniejszych renowacji,
  • stan stalowej ramy przestrzennej, szczególnie miejsca mocowania zawieszenia,
  • pęknięcia i naprawy kompozytowego nadwozia,
  • pracę mechanicznego wtrysku paliwa i układu smarowania z suchą miską,
  • szczelność układu chłodzenia oraz stan przewodów paliwowych,
  • działanie skrzyni ZF, sprzęgła, hamulców i zawieszenia,
  • zgodność wyposażenia z rokiem produkcji i pierwotną specyfikacją.

Oględziny powinien wykonać specjalista znający M1, najlepiej z dostępem do dokumentacji fabrycznej i części referencyjnych. W tym modelu nie ufałbym ogólnemu warsztatowi, nawet jeśli ma dobre opinie. Brak historii jest realnym ryzykiem finansowym, a nie tylko drobną niedogodnością.

Przeczytaj również: Trabant - kult NRD, wady, zalety. Czy warto go kupić?

Ile kosztuje taki samochód

Ceny zależą od stanu, historii i wersji, dlatego nie ma jednego wiarygodnego cennika. Udokumentowane transakcje z lat 2025-2026 pokazują wartości rzędu około 600 tys. euro za bardzo dobry egzemplarz oraz około 770 tys. dolarów za samochód sprzedany na prestiżowej aukcji. To poziomy z rynku kolekcjonerskiego, a nie przeciętne ceny każdego M1.

Samochód po słabej renowacji może kosztować mniej, ale pozorna oszczędność szybko znika, gdy trzeba poprawić nadwozie, odtworzyć wnętrze lub odbudować silnik. Do ceny zakupu trzeba doliczyć transport, ubezpieczenie, badanie rzeczoznawcy, import i ewentualną renowację. Przy takim aucie lepiej zapłacić więcej za udokumentowany egzemplarz niż kupić tani projekt bez jasnej historii.

Czy ten klasyk nadaje się do codziennej jazdy

Technicznie można nim jeździć po drogach, ale codzienne użytkowanie nie jest jego naturalnym środowiskiem. M1 ma niski prześwit, ograniczoną widoczność do tyłu, mały bagażnik i kabinę podporządkowaną sportowej pozycji za kierownicą. Do tego dochodzą drogie, trudniej dostępne części oraz konieczność regularnego serwisowania.

Najlepiej sprawdzi się jako samochód na weekendowe przejażdżki, zloty i wydarzenia klasycznej motoryzacji. Nie przerabiałbym go na instalację LPG, bo pogorszyłoby to zgodność z oryginałem i mogłoby obniżyć wartość kolekcjonerską. Jeśli priorytetem są komfort, przestrzeń i spokojna eksploatacja rodzinna, praktyczniejszy będzie zupełnie inny typ auta, na przykład Hyundai Santa Fe Hybrid.

Podobnie wygląda kwestia przewożenia dużego bagażu, kilku pasażerów lub holowania. W takim zastosowaniu sportowy klasyk nie ma sensu ekonomicznego ani użytkowego, dlatego osoby potrzebujące dużego SUV-a powinny osobno przeanalizować wersje Chevroleta Tahoe. M1 kupuje się dla emocji, historii i mechanicznego charakteru, nie dla funkcjonalności.

Co sprawia, że M1 nadal jest ważne dla BMW

Znaczenie tego modelu wykracza poza liczbę wyprodukowanych sztuk i osiągi. Był to pierwszy samochód opracowany w całości przez BMW Motorsport, a jego silnik stał się bazą dla późniejszych jednostek stosowanych między innymi w sportowych modelach BMW.

M1 pokazało też, że marka może stworzyć samochód o zupełnie innym układzie niż klasyczne sedany i coupé z silnikiem z przodu. Centralne umieszczenie jednostki, rurowa rama i ręczny montaż nadały mu wyjątkowy charakter, którego nie da się łatwo odtworzyć we współczesnym, masowo produkowanym modelu.

Dlatego traktuję je nie jako pierwszy rozdział zwykłej gamy M, lecz jako jednorazowy eksperyment, który się udał. BMW M1 pozostaje ikoną przede wszystkim dlatego, że łączy rzadkość, wyścigowe korzenie i ponadczasową formę, a każda z tych cech wzmacnia dwie pozostałe.

M1 najlepiej rozumieć jako inwestycję w doświadczenie

BMW M1 E26 nie jest rozsądnym wyborem dla osoby szukającej taniego, szybkiego samochodu do jazdy na co dzień. Jest za to jednym z najciekawszych klasyków dla kierowcy, który docenia ręczne wykonanie, wysokoobrotowy silnik i historię motorsportu.

Przy zakupie liczą się przede wszystkim autentyczność, stan ramy, jakość renowacji i kompletna dokumentacja. Gdy te elementy się zgadzają, cena przestaje być jedynym kryterium, bo kupuje się nie tylko samochód, lecz także ważny fragment historii BMW Motorsport.

FAQ - Najczęstsze pytania

BMW potrzebowało drogowej wersji samochodu do startów w wyścigach grupy 4. Model opracowany przez BMW Motorsport miał więc od początku sportowy charakter, centralnie umieszczony silnik i rozwiązania podporządkowane homologacji. W latach 1978-1981 powstało około 453-460 sztuk, w tym około 400 samochodów drogowych.

BMW M1 ma 3,5-litrowy, sześciocylindrowy silnik M88 o mocy 277 KM i momencie obrotowym 330 Nm. Przyspiesza do 100 km/h w około 5,6 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi około 262-265 km/h. Niska masa na poziomie około 1300 kg, napęd na tył i centralne położenie silnika wpływają na jego sposób prowadzenia.

Wersje Procar miały poszerzone nadwozia, większe spoilery, wyczynowe zawieszenie i moc około 470 KM. Rywalizowały w specjalnej serii organizowanej w latach 1979-1980 podczas weekendów Formuły 1, a jej zwycięzcami byli Niki Lauda i Nelson Piquet. Nie należy ich mylić z drogowym M1 ani z odmianami Group 5, których moc mogła przekraczać 850 KM.

Trzeba zweryfikować numery nadwozia, silnika i skrzyni biegów, ciągłość dokumentacji, stan stalowej ramy przestrzennej oraz ewentualne pęknięcia i naprawy kompozytowego nadwozia. Ważne są także praca mechanicznego wtrysku, układ smarowania z suchą miską, chłodzenie, przewody paliwowe, skrzynia ZF i zgodność wyposażenia z rokiem produkcji. Udokumentowane, bardzo dobre egzemplarze osiągają około 600 tys. euro, a ceny prestiżowych aukcji mogą wynosić około 770 tys. dolarów.

Oceń artykuł

Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Tagi:

bmw m1 samochody kolekcjonerskie procar samochody sportowe bmw motorsport

Udostępnij artykuł

Jędrzej Borowski

Jędrzej Borowski

Nazywam się Jędrzej Borowski i od 7 lat zajmuję się tematyką motoryzacyjną. Moje zainteresowanie samochodami i wszystkim, co z nimi związane, zaczęło się w dzieciństwie, kiedy to spędzałem godziny, obserwując mechaników przy pracy. Z czasem przerodziło się to w pasję, a dziś dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. W swoich tekstach staram się wyjaśniać złożone zagadnienia w przystępny sposób, porównując różne źródła i śledząc najnowsze trendy w branży. Piszę o szerokim zakresie tematów związanych z motoryzacją, od nowinek technologicznych po porady dotyczące eksploatacji pojazdów. Moim celem jest dostarczanie rzetelnych, zrozumiałych i aktualnych informacji, które pomogą czytelnikom lepiej zrozumieć świat motoryzacji. Wierzę, że dobrze zorganizowana wiedza i jasne przedstawienie faktów mogą znacznie ułatwić podejmowanie decyzji związanych z samochodami.

Napisz komentarz