Zakup elektrycznego SUV-a za ponad 140 tys. zł wymaga spojrzenia nie tylko na zasięg z folderu, ale też na ładowanie, praktyczność i koszty codziennej jazdy. Geely EX5, od kwietnia 2026 roku oferowane w Polsce jako Geely E5, przyciąga mocą 217 KM, dużym bagażnikiem i bogatym wyposażeniem. Sprawdzam, co naprawdę oferuje ten model, ile kosztuje, jakie ma ograniczenia i dla kogo będzie rozsądnym wyborem.
Elektryczny SUV Geely łączy dobry zasięg, szybkie ładowanie i rodzinne wnętrze
- Zasięg WLTP wynosi do 430 km w wersji Pro i 425 km w odmianie Max.
- Akumulator LFP o pojemności 60,22 kWh można ładować prądem stałym z mocą do 100 kW.
- Ładowanie od 30 do 80% zajmuje około 20 minut w sprzyjających warunkach.
- Cena katalogowa wynosiła 169 900 zł za Pro i 186 900 zł za Max, choć producent prezentuje także ofertę promocyjną od 141 000 zł.
- Bagażnik ma 461 l, a po złożeniu tylnej kanapy aż 1877 l.

Czym jest Geely EX5 i dlaczego w 2026 roku nazywa się E5
To elektryczny SUV segmentu C z przednim napędem, jednym silnikiem i miejscem dla pięciu osób. Model powstał jako globalna konstrukcja Geely, a w Chinach jest znany jako Galaxy E5. W Europie początkowo otrzymał nazwę EX5, natomiast polski importer ujednolicił ją z innymi rynkami i od kwietnia 2026 roku stosuje oznaczenie E5.
Zmiana nazwy nie oznacza nowej generacji ani zmienionego napędu. Samochód, akumulator, wyposażenie i podstawowe parametry pozostały takie same. To ważna informacja przy przeglądaniu ogłoszeń, ponieważ w salonach i materiałach archiwalnych można spotkać obie nazwy.
Stylistycznie Geely celuje w nowoczesny, ale dość spokojny wygląd. Moim zdaniem największą siłą auta nie jest sam design, lecz połączenie dużej kabiny, rozsądnych wymiarów i prostego układu napędowego. Brak silnika spalinowego oznacza mniej elementów wymagających typowej obsługi, choć nie eliminuje kosztów serwisu, opon, hamulców czy klimatyzacji.
Parametry, które mają znaczenie na co dzień
| Parametr | Geely E5 Pro | Geely E5 Max |
|---|---|---|
| Napęd | Przedni, FWD | Przedni, FWD |
| Moc i moment obrotowy | 217 KM, 320 Nm | 217 KM, 320 Nm |
| Przyspieszenie 0-100 km/h | 6,9 s | 7,1 s |
| Akumulator | 60,22 kWh, LFP | 60,22 kWh, LFP |
| Zasięg WLTP | do 430 km | do 425 km |
| Ładowanie AC | 11 kW | 11 kW |
| Ładowanie DC | do 100 kW | do 100 kW |
| Wymiary | 4615 x 1901 x 1670 mm | |
| Bagażnik | 461 l lub 1877 l po złożeniu siedzeń | |
Akumulator LFP, czyli litowo-żelazowo-fosforanowy, jest ceniony za trwałość i stabilność termiczną. Nie zapewnia rekordowego zasięgu, ale w rodzinnym SUV-ie o tej wielkości daje rozsądny kompromis między masą, ceną i użytecznością.
Wynik do 430 km dotyczy cyklu WLTP, a nie każdej podróży. Przy szybkiej jeździe autostradowej, niskiej temperaturze lub intensywnym ogrzewaniu realny zasięg będzie wyraźnie mniejszy. Dlatego przed zakupem sprawdziłbym przede wszystkim, czy w domu można zamontować ładowarkę AC oraz gdzie znajdują się szybkie stacje na trasach pokonywanych regularnie.
Wersje wyposażenia i cena w Polsce
Największy problem z cennikiem polega na tym, że ceny samochodów elektrycznych szybko zmieniają się wraz z promocjami i finansowaniem. W polskich materiałach katalogowych widniały kwoty 169 900 zł za Pro i 186 900 zł za Max. Aktualna oferta producenta prezentuje natomiast cenę promocyjną od 141 000 zł, dlatego przed podpisaniem umowy trzeba sprawdzić, którego wariantu i jakich warunków dotyczy rabat.
| Wersja | Najważniejsze różnice | Dla kogo |
|---|---|---|
| Pro | 18-calowe koła, podstawowy zestaw systemów bezpieczeństwa, ekran multimedialny 15,4 cala, pompa ciepła | Dla osoby, która chce ograniczyć cenę i korzysta głównie z ładowania domowego |
| Max | 19-calowe koła, panoramiczny dach, bardziej rozbudowane audio, wyświetlacz HUD i bogatsze dodatki komfortowe | Dla kierowcy oczekującego wyposażenia zbliżonego do klasy premium |
W standardzie model oferuje między innymi system automatycznego hamowania, adaptacyjny tempomat, monitorowanie martwego pola, utrzymywanie pasa ruchu i kamerę lub czujniki ułatwiające parkowanie, zależnie od wersji. Na pokładzie znajduje się także obsługa aktualizacji OTA, czyli zdalnego instalowania nowych wersji oprogramowania.
Nie dopłacałbym automatycznie do Max. Większe koła mogą poprawić wygląd, ale zwykle oznaczają droższe opony i potencjalnie nieco wyższe zużycie energii. Jeżeli priorytetem jest komfort oraz rozsądny koszt użytkowania, Pro wydaje się bardziej racjonalnym punktem wyjścia.
Jak sprawdza się w rodzinnej jeździe i na trasie
Rozstaw osi wynoszący 2750 mm przekłada się na całkiem przestronną tylną kanapę. Bagażnik o pojemności 461 l wystarczy na zakupy, wózek dziecięcy i bagaż na weekend, a po złożeniu siedzeń powstaje aż 1877 l przestrzeni. To jeden z tych parametrów, które mają większe znaczenie w codziennym życiu niż efektowny czas przyspieszenia.
W mieście elektryczny napęd jest bardzo wygodny. Samochód rusza płynnie, nie wymaga zmiany biegów i dobrze wykorzystuje rekuperację, czyli odzyskiwanie energii podczas hamowania. Moc 217 KM daje duży zapas przy wyprzedzaniu, chociaż przy przednim napędzie gwałtowne ruszanie na mokrej nawierzchni może powodować chwilową utratę przyczepności.
Na długiej trasie kluczowe staje się planowanie postojów. Maksymalna moc DC wynosi 100 kW, a deklarowane 20 minut dotyczy zakresu od 30 do 80% i odpowiednich warunków. Zimą, przy rozgrzewaniu baterii albo zajętej stacji ładowania podróż może potrwać dłużej.
Jeżeli przesiadasz się ze starszego samochodu spalinowego, opłacalność trzeba policzyć indywidualnie. Pomocne jest podejście znane z analiz używanych aut, w których znaczenie ma nie tylko cena zakupu, ale też dopasowanie napędu do stylu jazdy i kosztów utrzymania. Podobne kryteria pokazuje praktyczny materiał o silniku Fiat 500L.
Elektryk czy hybryda i co sprawdzić przed zakupem
E5 ma sens przede wszystkim wtedy, gdy większość ładowania odbywa się w domu, pracy albo innym przewidywalnym miejscu. Przy ładowaniu z gniazdka lub wallboxa koszt energii można łatwo oszacować, mnożąc zużyte kilowatogodziny przez własną stawkę za 1 kWh. Przy korzystaniu wyłącznie z publicznych ładowarek rachunek może być znacznie mniej atrakcyjny.
Hybryda będzie wygodniejsza dla osoby, która często jeździ w długie trasy i nie chce planować postojów przy ładowarce. Dobrym punktem odniesienia może być Hyundai Santa Fe Hybrid, czyli większy samochód o innym charakterze, ale pokazujący, jak różnią się priorytety przy wyborze między napędem elektrycznym i hybrydowym.
Przed zamówieniem sprawdziłbym cztery rzeczy. Po pierwsze, rzeczywisty koszt instalacji wallboxa. Po drugie, cenę ubezpieczenia i opon w wybranej wersji. Po trzecie, warunki gwarancji, w tym limit przebiegu wynoszący 150 tys. km. Po czwarte, dostępność lokalnego serwisu i czas oczekiwania na części.
Bezpieczeństwo potwierdza pięć gwiazdek Euro NCAP, ale nie traktowałbym tej oceny jako powodu do całkowitego zamknięcia tematu. W szczegółowym teście odnotowano między innymi uszkodzenia w rejonie słupka A podczas zderzenia czołowego oraz słabszą ochronę klatki piersiowej tylnego pasażera w jednym ze scenariuszy. To nadal dobry wynik ogólny, lecz pokazuje, że pięć gwiazdek nie oznacza idealnego zachowania w każdym rodzaju wypadku.
Czy Geely E5 jest dobrym wyborem dla polskiego kierowcy
Moja ocena jest dość prosta. E5 to ciekawy elektryczny SUV dla kierowcy, który ma dostęp do ładowania domowego, porusza się głównie po mieście i drogach podmiejskich oraz potrzebuje przestronnego auta rodzinnego. Najmocniejsze argumenty to duży bagażnik, mocny silnik, akumulator LFP i bogate wyposażenie.
Nie wybrałbym go bez jazdy próbnej, jeśli samochód ma regularnie pokonywać setki kilometrów autostradą. Zasięg WLTP, szybkość ładowania i cena promocyjna wyglądają dobrze na papierze, ale o komforcie użytkowania decydują lokalna infrastruktura, temperatura i możliwość ładowania poza publiczną siecią. Dla właściwego użytkownika będzie to rozsądny, nowoczesny SUV, a nie tylko efektowna nowość z Chin.