Zakup kompaktowego elektrycznego SUV-a wymaga odpowiedzi na kilka konkretnych pytań: jaki zasięg będzie realny, ile kosztuje ładowanie i czy samochód sprawdzi się jako jedyne auto w rodzinie. Kia EV3 łączy miejskie rozmiary z dużą baterią, dlatego omawiam jej wersje, ceny, osiągi, ładowanie, praktyczność oraz ograniczenia, o których łatwo zapomnieć podczas oglądania katalogu.
Najważniejsze informacje o elektrycznym crossoverze Kia
- Zasięg do 605 km WLTP zapewnia wersja z baterią 81,4 kWh i napędem na przednie koła.
- Ceny zaczynają się od 166 900 zł za odmianę Air z akumulatorem 58,3 kWh.
- Ładowanie DC od 10 do 80% trwa około 29 minut dla mniejszej baterii i 31 minut dla większej.
- Bagażnik ma 460 l, a po złożeniu siedzeń jego pojemność rośnie do 1251 l w wersjach FWD.
- Gwarancja na baterię obejmuje 8 lat lub 160 000 km, z deklarowanym zachowaniem minimum 70% pojemności.

Co oferuje Kia EV3 i dla kogo ma sens
To kompaktowy crossover z napędem elektrycznym, długością około 4,3 m i rozstawem osi wynoszącym 2680 mm. W mieście nie zajmuje tyle miejsca co większe SUV-y, ale zapewnia wyższą pozycję za kierownicą i całkiem przestronne wnętrze. Moim zdaniem właśnie ten balans jest największą zaletą modelu.
Samochód najlepiej pasuje do kierowcy, który może regularnie ładować auto w domu lub miejscu pracy. Wtedy codzienna eksploatacja jest prosta, a zasięg nie wymaga ciągłego planowania. Bez własnego punktu ładowania EV3 nadal ma sens, ale trzeba zaakceptować zależność od publicznych stacji i ich cen.
W kabinie znalazł się szeroki, zintegrowany zestaw ekranów o łącznej przekątnej około 30 cali. Na pokładzie mogą pojawić się między innymi Apple CarPlay, Android Auto, indukcyjna ładowarka telefonu, system Harman Kardon oraz asystent jazdy autostradowej. Trzeba jednak pamiętać, że wyposażenie zależy od wersji i pakietu, więc sama nazwa odmiany nie zawsze mówi wszystko.
Baterie, moc i zasięg bez marketingowej otoczki
W polskiej ofercie dostępne są dwa akumulatory. Mniejszy ma 58,3 kWh, a większy 81,4 kWh. Obie wersje z napędem na przednią oś rozwijają 204 KM, natomiast odmiana AWD z dwoma silnikami osiąga 265 KM.
| Wersja | Napęd | Moc | Zasięg mieszany WLTP | 0-100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| 58,3 kWh | FWD | 204 KM | 414-436 km | 7,5-7,6 s |
| 81,4 kWh | FWD | 204 KM | 563-605 km | 7,7-7,9 s |
| 81,4 kWh AWD | AWD | 265 KM | około 572 km | 6,6 s |
Różnice w zasięgu wynikają między innymi z rozmiaru kół. Wersja na kołach 17-calowych wypada wyraźnie korzystniej niż samochód na większych felgach, dlatego przy zakupie nie patrzę wyłącznie na wygląd. Duże koła mogą skrócić zasięg i podnieść koszt wymiany opon.
Warto też trzeźwo interpretować normę WLTP. Przy spokojnej jeździe pozamiejskiej wynik będzie zbliżony do deklaracji, lecz autostrada, niska temperatura, ogrzewanie kabiny i jazda z kompletem pasażerów obniżą realny zasięg. Przy planowaniu zimowej trasy zostawiam rozsądny zapas, zamiast zakładać, że katalogowe 605 km będzie dostępne w każdych warunkach.
Prędkość maksymalna wynosi 170 km/h. To wystarczająca wartość dla polskich dróg, a przyspieszenie od 7,5 do 7,9 sekundy w odmianach FWD sprawia, że auto nie jest ospałe podczas wyprzedzania.
Ile kosztuje ten model w Polsce
W cenniku promocyjnym Kia z 2026 roku ceny katalogowe zaczynają się od 166 900 zł za wersję Air z baterią 58,3 kWh. Większy akumulator oznacza wydatek od 184 900 zł, ale przy częstych trasach pozamiejskich dopłata może być uzasadniona mniejszą liczbą postojów na ładowanie.
| Akumulator i napęd | Air | Earth | Business Line | GT-Line |
|---|---|---|---|---|
| 58,3 kWh, FWD, 204 KM | 166 900 zł | 179 900 zł | 191 900 zł | brak |
| 81,4 kWh, FWD, 204 KM | 184 900 zł | 197 900 zł | 209 900 zł | 223 400 zł |
| 81,4 kWh, AWD, 265 KM | brak | 209 400 zł | 221 400 zł | 234 900 zł |
To ceny wyjściowe, dlatego przed podpisaniem umowy trzeba sprawdzić aktualną promocję, dostępność samochodu i koszt dodatkowych pakietów. W przypadku elektryka kalkuluję nie tylko ratę, ale także instalację ładowarki, ubezpieczenie oraz cenę energii. Dla punktu odniesienia przy podobnym budżecie można sprawdzić również cenę Škody Enyaq, choć jest to większy samochód i bezpośrednie porównanie wymaga uwzględnienia wymiarów.
Najrozsądniejszy wybór dla wielu osób to odmiana 81,4 kWh z napędem FWD. AWD poprawia trakcję i osiągi, ale zwiększa masę, cenę oraz zużycie energii. Do jazdy po mieście dopłata do dwóch silników będzie zwykle trudna do uzasadnienia.
Ładowanie i koszty codziennej jazdy
Samochód korzysta z instalacji 400 V i może ładować się z mocą do 127,5 kW przy większej baterii. Uzupełnienie energii od 10 do 80% zajmuje około 31 minut. Mniejszy akumulator przyjmuje maksymalnie około 100,5 kW i potrzebuje około 29 minut w tym samym zakresie.
| Sposób ładowania | 58,3 kWh | 81,4 kWh |
|---|---|---|
| AC 11 kW, 10-100% | około 5 godz. 20 min | około 7 godz. 15 min |
| AC 22 kW, 10-100% | około 2 godz. 55 min | około 3 godz. 55 min |
| DC, 10-80% | około 29 min | około 31 min |
Ładowarka pokładowa 22 kW jest opcjonalna, więc nie należy zakładać, że każda stacja AC o tej mocy skróci postój. W domu standardem będzie raczej 11 kW, o ile instalacja i przyłącze na to pozwalają. Przy zwykłym nocnym ładowaniu taki parametr w zupełności wystarczy.
Przydatną funkcją jest V2L, czyli możliwość zasilania z akumulatora zewnętrznych urządzeń. Można wykorzystać ją podczas wyjazdu, na działce albo w sytuacji awaryjnej, ale intensywne korzystanie z niej zmniejsza zasięg. Przed dłuższą podróżą sprawdzam także temperaturę baterii i dostępność stacji, ponieważ sama maksymalna moc ładowania nie gwarantuje jej utrzymania przez cały postój.
Jeżeli ktoś porównuje różne elektryczne crossovery, powinien patrzeć nie tylko na pojemność baterii, ale również na krzywą ładowania, czyli sposób utrzymywania mocy przy rosnącym poziomie naładowania. Pod tym względem istotne będzie także to, jak wypada ładowanie Volvo EC40 w konkretnych warunkach i wersji.
Praktyczność, komfort i bezpieczeństwo
Bagażnik odmian FWD ma 460 l, a po złożeniu tylnej kanapy 1251 l. Z przodu znajduje się dodatkowy schowek o pojemności około 25 l. Wersje AWD tracą część przestrzeni bagażowej, oferując 413 l z tyłu i 1204 l po złożeniu siedzeń.
Dla rodziny 2+2 to wynik wystarczający na codzienne zakupy i weekendowy wyjazd, ale nie jest to poziom dużego SUV-a. Wysoki próg załadunku i ograniczona przestrzeń pod podłogą mogą mieć większe znaczenie niż sama liczba litrów. Dlatego przed zakupem zabrałbym do salonu własny wózek, walizkę albo fotelik dziecięcy.
Prześwit wynosi około 140-147 mm w zależności od kół, a w sportowo stylizowanej wersji GT-Line około 147 mm. To wartość wystarczająca na miejskie krawężniki i polskie drogi, lecz nie czyni z EV3 auta terenowego. Napęd AWD poprawia ruszanie na śniegu, ale nie zastępuje odpowiednich opon.
W testach Euro NCAP model otrzymał 4 gwiazdki w standardowej konfiguracji i 5 gwiazdek z dodatkowym pakietem bezpieczeństwa. To ważna różnica przy konfiguracji, bo systemy ochrony czynnej mogą wpływać na końcową ocenę. Na liście wyposażenia znajdziemy między innymi automatyczne hamowanie awaryjne, asystentów pasa ruchu i rozwiązania wspierające jazdę po autostradzie.
Największe zalety i ograniczenia przed zakupem
Najmocniejszą stroną tego auta jest połączenie kompaktowych wymiarów z dużą baterią. Wersja 81,4 kWh może przejechać na papierze ponad 600 km, a jednocześnie samochód pozostaje łatwiejszy do zaparkowania niż większe elektryczne SUV-y.
- Zalety to dobry zasięg wersji 81,4 kWh, szybkie ładowanie DC, przestronny bagażnik i bogate wyposażenie multimedialne.
- Ograniczenia obejmują wysoką cenę zakupu, spadek zasięgu zimą oraz zależność od infrastruktury ładowania.
- Wersja AWD daje lepszą trakcję i osiągi, ale jest cięższa i droższa od odmiany FWD.
- Duże felgi poprawiają wygląd, lecz zwykle pogarszają komfort i zużycie energii.
Najczęstszy błąd polega na dopłacaniu do największej baterii bez sprawdzenia własnego przebiegu. Jeśli samochód pokonuje głównie 30-50 km dziennie i nocą można go ładować w domu, mniejszy akumulator może być bardziej opłacalny. Z kolei kierowca regularnie jeżdżący między Białymstokiem, Warszawą i innymi miastami doceni większy zapas energii.
Którą konfigurację wybrałbym do polskich warunków
Do miasta i krótkich tras wybrałbym 58,3 kWh FWD w wersji Air lub Earth. Zapewnia wystarczającą moc, rozsądny koszt zakupu i prostą eksploatację. Dopłata do bogatszej wersji ma sens wtedy, gdy naprawdę potrzebujemy dodatkowych systemów, lepszych materiałów albo wyposażenia poprawiającego komfort.
Do jedynego auta w rodzinie bardziej przekonuje mnie 81,4 kWh FWD. Zapewnia najlepszy kompromis między zasięgiem, ceną i masą, a napęd na przednią oś wystarczy większości kierowców. AWD wybrałbym głównie wtedy, gdy samochód często jeździ po śliskich drogach, holuje przyczepę albo kierowca ceni wyraźnie lepsze osiągi.
Przed zakupem umówiłbym jazdę próbną obejmującą nie tylko miasto, ale też drogę szybkiego ruchu. Wtedy można ocenić hałas przy wyższej prędkości, działanie rekuperacji, czyli odzyskiwania energii podczas zwalniania, oraz ergonomię ekranów. To właśnie te elementy najbardziej wpływają na codzienne zadowolenie, a nie sama liczba koni mechanicznych.
EV3 jest udanym wyborem dla kierowcy, który chce przejść na elektryka bez przesiadania się do dużego SUV-a. Nie rozwiązuje wszystkich problemów elektromobilności, ale dzięki baterii 81,4 kWh, szybkiemu ładowaniu i praktycznemu nadwoziu należy do ciekawszych kompaktowych modeli na polskim rynku.