Rodzinny SUV powinien oferować nie tylko efektowną sylwetkę, lecz także sensowną przestrzeń, rozsądne koszty i napęd dopasowany do codziennej jazdy. Volkswagen Tayron, znany również jako VW Tayron, pozycjonuje się między kompaktowym Tiguanem a większym Touaregiem i może zabrać na pokład nawet siedem osób. Przyglądam się jego wymiarom, silnikom, wyposażeniu, cenom oraz temu, dla kogo ten model będzie rzeczywiście dobrym wyborem.
Najważniejsze decyzje przy wyborze Tayrona
- Przestrzeń obejmuje do 885 litrów bagażnika w układzie pięciomiejscowym i maksymalnie 2090 litrów po złożeniu siedzeń.
- Gama napędów składa się z benzynowych eTSI i TSI, diesli TDI, napędu 4MOTION oraz hybryd plug-in.
- Wersja hybrydowa oferuje pięć miejsc i do około 119 km zasięgu elektrycznego według danych producenta.
- Cena specjalna komunikowana w Polsce zaczyna się od 166 290 zł, ale ostateczna kwota zależy od wersji i promocji.
- Największy kompromis dotyczy gabarytów. Auto jest przestronne, lecz w mieście wymaga przyzwyczajenia do długości 4,79 metra.

Tayron to większy SUV niż sugeruje jego kompaktowe pozycjonowanie
W opisach model bywa wrzucany do worka z kompaktowymi SUV-ami, ale jego rozmiary mówią coś innego. Nadwozie ma 4792 mm długości, rozstaw osi wynosi około 2790 mm, a szerokość sięga 1853 mm lub 1866 mm w wybranych odmianach R-Line. To samochód rodzinny klasy średniej, który zastąpił w europejskiej gamie Volkswagena rolę Tiguan Allspace.
W praktyce dostajemy samochód dla osób, które potrzebują więcej miejsca niż w klasycznym Tiguanie, ale nie chcą wchodzić w rozmiar i koszty Touarega. Tayron dobrze pasuje do rodziny podróżującej z dużym bagażem, osób holujących przyczepę albo kierowców, którzy często pokonują długie trasy. Nie jest jednak miejskim crossoverem, który wszędzie łatwo zmieści się na parkingu.
Stylistycznie model pozostaje blisko współczesnych Volkswagenów. Ma spokojne, poziome linie, szeroki pas przedni i wnętrze z dużym centralnym ekranem. Moim zdaniem jego największą zaletą nie jest designerski efekt „wow”, tylko to, że całość wygląda dojrzale i nie powinna szybko się zestarzeć.
Przestrzeń jest największym argumentem tego modelu
W konfiguracji pięciomiejscowej bagażnik ma 885 litrów, a po złożeniu tylnych siedzeń jego maksymalna pojemność rośnie do 2090 litrów. W odmianach hybrydowych plug-in przestrzeń spada do około 705 litrów, ponieważ część miejsca zajmuje układ akumulatorów. To ważna różnica, której nie widać na pierwszy rzut oka w folderze reklamowym.
| Konfiguracja | Pojemność bagażnika | Dla kogo ma sens |
|---|---|---|
| 5 miejsc, napęd spalinowy | 885 l | Rodzina, podróże, duże zakupy |
| 7 miejsc | około 850 l za drugim rzędem | Okazjonalny transport dodatkowych pasażerów |
| 5 miejsc, eHybrid | około 705 l | Codzienna jazda z możliwością ładowania |
| Złożone siedzenia | do 2090 l | Przewóz dużych przedmiotów |
Trzeci rząd siedzeń traktowałbym jako praktyczny dodatek, a nie pełnowymiarową przestrzeń dla dorosłych. Dzieci i nastolatki poradzą sobie tam znacznie lepiej niż wysocy pasażerowie, szczególnie podczas dłuższej podróży. Jeżeli siedem miejsc ma być wykorzystywane regularnie, trzeba sprawdzić w salonie dostęp do drugiego rzędu i sposób składania foteli.
Na plus zapisuję przesuwaną tylną kanapę, wysoki otwór bagażnika i dużą przestrzeń nad głowami. Z drugiej strony długość auta oraz średnica zawracania wynosząca około 12,1 metra, sprawiają, że kamera cofania i czujniki parkowania nie są luksusem. Przy takim nadwoziu realnie poprawiają codzienny komfort.
Silnik trzeba dobrać do sposobu jazdy
Volkswagen oferuje kilka wyraźnie różnych charakterów napędu. Najprostszy wybór nie zawsze oznacza najtańszy zakup, dlatego patrzyłbym nie tylko na moc, ale też na roczny przebieg, możliwość ładowania i częstotliwość jazdy z kompletem pasażerów.
| Napęd | Moc | Najważniejsza cecha | Moja ocena |
|---|---|---|---|
| 1.5 eTSI | 150 KM | Benzyna z układem miękkiej hybrydy i DSG | Dobry kompromis do miasta i tras |
| 2.0 TDI | 150 KM | Wysoki moment obrotowy i niskie zużycie na trasie | Najlepszy przy dużych przebiegach |
| 2.0 TDI 4MOTION | 193 KM | Napęd na cztery koła i większa zdolność holowania | Dla podróżujących, holujących i jeżdżących zimą |
| 2.0 TSI 4MOTION | 204 lub 265 KM | Dynamiczna benzyna i napęd na cztery koła | Najlepsza opcja dla kierowcy ceniącego osiągi |
| 1.5 TSI eHybrid | 204 lub 272 KM systemowo | Ładowanie zewnętrzne i jazda elektryczna | Opłacalny tylko przy regularnym ładowaniu |
Do spokojnej jazdy rodzinnej wystarczy 1.5 eTSI o mocy 150 KM, choć przy pełnym obciążeniu nie będzie demonem dynamiki. Diesel 2.0 TDI ma więcej sensu, gdy samochód regularnie pokonuje autostrady, przewozi komplet pasażerów lub ciągnie przyczepę. W wybranych konfiguracjach dopuszczalna masa przyczepy z hamulcem sięga 2300 kg, co jest mocnym argumentem dla użytkowników rekreacyjnych.
Benzynowe 2.0 TSI o mocy 204 lub 265 KM daje wyraźnie większy zapas podczas wyprzedzania. Trzeba jednak zaakceptować wyższe spalanie, zwłaszcza w mieście i przy szybkiej jeździe autostradowej. W mojej ocenie mocniejsza wersja ma sens głównie wtedy, gdy kierowca faktycznie wykorzysta osiągi, a nie kupuje je wyłącznie dla lepszego wyniku w tabeli.
Przeczytaj również: Tata Nano - Dlaczego najtańsze auto świata nie wygrało?
Hybryda plug-in wymaga konkretnego scenariusza
Odmiany eHybrid mogą przejechać na napędzie elektrycznym do około 119 km według WLTP, choć rzeczywisty zasięg zależy od temperatury, prędkości, ogrzewania i stylu jazdy. Ładowanie prądem przemiennym o mocy 11 kW zajmuje około 2,5 godziny, a bateria ma około 19,7 kWh pojemności netto.
To dobry wybór dla osoby, która codziennie pokonuje kilkadziesiąt kilometrów i może ładować auto w domu albo w pracy. Bez regularnego podłączania kabel staje się tylko dodatkowym ciężarem, a zużycie paliwa nie będzie tak atrakcyjne, jak sugerują katalogowe dane. Hybryda plug-in nie jest automatycznie oszczędniejsza od diesla lub eTSI.
Wyposażenie i wersje różnią się bardziej niż nazwy
Podstawowe wersje Life i Life Plus są kierowane do osób, które chcą przede wszystkim przestrzeni i kompletnego samochodu rodzinnego. Style podnosi poziom komfortu, natomiast R-Line skupia się na wyglądzie, większych kołach i sportowych akcentach. R-Line Plus dodaje bardziej zaawansowane systemy, takie jak reflektory IQ.Light HD LED Matrix, kamery 360 stopni czy rozbudowany pakiet asystentów.
Przy zakupie nie ograniczałbym się do sprawdzenia listy wyposażenia seryjnego. Duże felgi mogą wyglądać atrakcyjnie, ale podnoszą cenę opon i zwiększają ryzyko uszkodzenia na nierównych drogach. W polskich warunkach kamera 360 stopni, podgrzewane fotele i dobre światła przynoszą zwykle więcej codziennej korzyści niż najbardziej sportowy pakiet stylistyczny.
Trzeba też sprawdzić, czy wybrana konfiguracja rzeczywiście ma siedem miejsc. Hybrydy plug-in są oferowane jako samochody pięciomiejscowe, a różnice w bagażniku między poszczególnymi napędami mogą mieć większe znaczenie niż sama nazwa wersji wyposażenia.
Cena zakupu i koszty eksploatacji wymagają chłodnej kalkulacji
W 2026 roku Volkswagen Polska komunikuje cenę specjalną od 166 290 zł, jednak jest to wartość zależna od konkretnej oferty, rocznika i dostępności samochodu. W sprawdzanym cenniku ceny wybranych wersji 2.0 TSI sięgały około 243 490 zł, dlatego między najtańszą ofertą promocyjną a dobrze wyposażonym autem występuje bardzo duża różnica.
Do ceny katalogowej trzeba doliczyć ubezpieczenie, opony, serwis, pakiety wyposażenia i ewentualne finansowanie. Przy samochodzie tej wielkości nie zakładałbym kosztów eksploatacji na poziomie małego crossovera. Największe różnice między wersjami przyniosą spalanie, rozmiar kół oraz sposób użytkowania.
Właściciel diesla powinien pamiętać o układzie SCR, filtrze cząstek stałych i konieczności regularnej jazdy na dłuższych odcinkach. Benzynowe silniki z bezpośrednim wtryskiem można rozważać pod kątem instalacji LPG, ale nie jest to rozwiązanie fabryczne i wymaga doboru systemu kompatybilnego z konkretnym silnikiem. Przed montażem sprawdziłbym dostępność kalibracji, warunki gwarancji oraz koszt późniejszego serwisu.
Najrozsądniej policzyć całkowity koszt posiadania dla własnego przebiegu. Przy 10 tysiącach kilometrów rocznie hybryda plug-in może mieć sens, jeśli większość tras pokonuje elektrycznie. Przy 30 lub 40 tysiącach kilometrów, szczególnie na drogach szybkiego ruchu, diesel często okaże się bardziej przewidywalnym wyborem.
Dla kogo Tayron będzie trafionym zakupem
Ten model pasuje do kierowcy, który potrzebuje dużego bagażnika, wysokiej pozycji za kierownicą i elastyczności w wyborze napędu. Sprawdzi się w rodzinie z dwójką lub trójką dzieci, podczas wakacyjnych wyjazdów oraz w codziennej eksploatacji poza zatłoczonym centrum. Największą wartość daje przestrzeń, a nie sportowe emocje.
Nie wybrałbym go osobie, która jeździ głównie po krótkich miejskich odcinkach i nie potrzebuje dużego nadwozia. W takim scenariuszu kompaktowy SUV będzie łatwiejszy do zaparkowania i prawdopodobnie tańszy w utrzymaniu. Podobnie z zakupem siedmiu miejsc wyłącznie „na wszelki wypadek”, jeśli trzeci rząd ma być używany raz w roku.
Przed podpisaniem umowy odbyłbym jazdę testową z ustawionym fotelem kierowcy, sprawdził wejście do trzeciego rzędu, zmierzył miejsce w garażu i porównał bagażnik z własnym wózkiem lub walizkami. Ten prosty test mówi o użyteczności więcej niż sama specyfikacja. W przypadku eHybrid dodałbym jeszcze sprawdzenie, czy w domu da się wygodnie zamontować ładowarkę.
Najlepszy Tayron to konfiguracja dopasowana do codzienności
Volkswagen Tayron jest przestronnym, nowoczesnym SUV-em dla osób, które oczekują od samochodu rodzinnego czegoś więcej niż wysokiego nadwozia. 1.5 eTSI będzie rozsądnym wyborem do mieszanej jazdy, 2.0 TDI dla dużych przebiegów, a eHybrid dla kierowcy mającego łatwy dostęp do ładowania. Mocne wersje 4MOTION są atrakcyjne, ale ich zakup warto uzasadnić realnymi potrzebami.
Moja ocena jest pozytywna, pod warunkiem że przed zakupem policzymy pełny koszt i zaakceptujemy duże gabaryty. To nie najmniejszy ani najtańszy Volkswagen, lecz jako rodzinny samochód na kilka lat oferuje bardzo dobry balans między przestrzenią, komfortem i wyborem napędów.