Kia EV6 zasięg, ceny i wersje. Czy warto ją kupić?

Białe Kia EV6 jedzie po drodze, otoczone drzewami.

Autor

Łukasz Ostrowski

Opublikowano

6 lis 2026

Spis treści

Kia EV6 to elektryczny crossover, który łączy daleki zasięg, bardzo szybkie ładowanie i przestronne wnętrze z prowadzeniem bardziej dynamicznym niż w wielu rodzinnych SUV-ach. W tym artykule wyjaśniam, jakie wersje napędu są dostępne w Polsce, ile kosztuje samochód, czego można oczekiwać od baterii oraz komu ten model rzeczywiście będzie pasował.

Najważniejsze informacje o elektrycznym crossoverze Kia

  • Zasięg do 582 km WLTP oferuje wersja z baterią 84 kWh i napędem na tył.
  • Ładowanie od 10 do 80% trwa około 18 minut na odpowiednio szybkiej stacji 800 V.
  • Ceny zaczynają się od 212 900 zł w aktualnym polskim cenniku.
  • Do wyboru są baterie 63 kWh i 84 kWh oraz napęd RWD albo AWD.
  • Samochód ma bagażnik o pojemności około 490-520 litrów, zależnie od wersji i wyposażenia.

Co oferuje EV6 i dla kogo ma sens

EV6 jest samochodem w pełni elektrycznym, zbudowanym na platformie E-GMP. To ważne, bo architektura zaprojektowana od początku dla aut elektrycznych pozwoliła uzyskać duży rozstaw osi wynoszący 2900 mm, płaską podłogę i sporo miejsca w kabinie.

Nadwozie ma około 4,7 m długości, ale samochód nie sprawia wrażenia ociężałego. Z mojej perspektywy jego największym atutem jest połączenie sportowej sylwetki z praktycznością rodzinnego auta. Kierowca siedzi niżej niż w typowym SUV-ie, a układ kierowniczy i cichy napęd dają poczucie prowadzenia bardziej zbliżonego do dużego hatchbacka.

Parametr Wartość
Długość około 4695 mm
Szerokość około 1890 mm
Wysokość około 1550 mm
Rozstaw osi 2900 mm
Bagażnik tylny około 490-520 l
Bagażnik przedni 20 l w AWD lub 52 l w RWD

Przestrzeń z tyłu jest jedną z mocniejszych stron tego modelu. Płaska podłoga ułatwia podróżowanie na środkowym miejscu, choć opadająca linia dachu może ograniczać komfort bardzo wysokich pasażerów. Po złożeniu tylnej kanapy uzyskujemy około 1300 litrów przestrzeni, więc na rodzinny wyjazd miejsca zwykle nie zabraknie.

Wersje napędu różnią się bardziej, niż sugeruje sam cennik

W polskiej ofercie można wybierać między mniejszą baterią 63 kWh a większym akumulatorem 84 kWh. Dostępny jest także napęd na tylną oś albo na wszystkie koła. Ja zacząłbym wybór od odpowiedzi na pytanie, czy ważniejszy jest dla mnie maksymalny zasięg i niższa cena, czy dodatkowa trakcja oraz moc.

Wersja Moc Napęd Zasięg WLTP 0-100 km/h Cena od
63 kWh 170 KM RWD do 428 km 8,7 s 212 900 zł
84 kWh 229 KM RWD do 582 km 7,7 s 230 900 zł
84 kWh 325 KM AWD do 522 km 5,3 s około 270 900 zł

Wersja z baterią 63 kWh jest rozsądnym wyborem głównie do miasta i na codzienne dojazdy. Ma wystarczającą moc, ale jej przewaga cenowa maleje, jeśli często jeździmy w trasę. Przy dopłacie do akumulatora 84 kWh otrzymujemy nie tylko większy zasięg, lecz także lepszy komfort podczas długich podróży, bo postoje na ładowanie można planować rzadziej.

Odmiana AWD ma dwa silniki i wyraźnie lepsze przyspieszenie. Przydaje się na śliskiej nawierzchni, w górach oraz podczas holowania przyczepy o masie do około 1800 kg. Trzeba jednak liczyć się z większym zużyciem energii, wyższą masą i krótszym zasięgiem niż w oszczędniejszym wariancie RWD.

Ceny mogą zmieniać się wraz z promocjami, rokiem produkcji i dostępnością samochodów na placu. Dlatego podane kwoty traktowałbym jako punkt odniesienia, a nie gwarantowaną cenę konkretnego egzemplarza.

Zasięg i ładowanie są mocną stroną tego modelu

Największym technicznym wyróżnikiem EV6 jest instalacja 800 V. Przy korzystaniu z odpowiednio mocnej ładowarki producent podaje około 18 minut na uzupełnienie energii od 10 do 80%. Samochód obsługuje również popularne ładowarki 400 V, więc nie jest uzależniony od jednej technologii.

Wersja 84 kWh z napędem na tył może przejechać do 582 km według WLTP. To wynik laboratoryjny, dlatego zimą, przy szybkiej jeździe autostradowej albo z pełnym bagażem realny zasięg będzie wyraźnie niższy. Na drogach szybkiego ruchu rozsądniej planować trasę tak, jakby do dyspozycji było około 350-450 km między ładowaniami, zależnie od temperatury i prędkości.

Deklarowane zużycie energii wynosi mniej więcej 15,9-17,7 kWh na 100 km. W warunkach miejskich wynik może być korzystniejszy, zwłaszcza gdy wykorzystujemy rekuperację, czyli odzyskiwanie energii podczas hamowania. Zimą ogrzewanie kabiny i wychłodzona bateria potrafią jednak zauważalnie zwiększyć pobór prądu.

Przeczytaj również: SUV coupé - Czy to auto dla Ciebie? Sprawdź przed zakupem!

Jak ładować EV6 na co dzień

Najwygodniejszy scenariusz zakłada ładowanie w domu z wallboxa. Samochód może wtedy uzupełniać energię przez noc, a użytkownik rzadko korzysta z publicznych stacji. Przy braku własnego miejsca postojowego sytuacja wygląda inaczej i przed zakupem trzeba sprawdzić, czy w pobliżu są szybkie punkty ładowania o rozsądnej cenie.

Nie zakładałbym też, że każde zatrzymanie na szybkiej stacji potrwa dokładnie 18 minut. Maksymalna moc zależy od temperatury akumulatora, poziomu naładowania, obciążenia punktu oraz charakterystyki konkretnej ładowarki. Funkcja przygotowania baterii przed ładowaniem pomaga, ale nie usuwa wszystkich ograniczeń.

Koszt zakupu i eksploatacja wymagają chłodnej kalkulacji

Nowy egzemplarz kosztuje w Polsce od około 212 900 zł, a dobrze wyposażona wersja z większą baterią i napędem AWD może przekroczyć 280 000 zł. To sporo, ale porównując koszty, trzeba uwzględnić nie tylko cenę zakupu, lecz także serwis, energię, ubezpieczenie i utratę wartości.

Samochód elektryczny ma mniej elementów mechanicznych wymagających regularnej obsługi. Nie ma oleju silnikowego, klasycznej skrzyni biegów ani układu wydechowego. Nadal pozostają jednak opony, hamulce, zawieszenie, klimatyzacja i elektronika, a przeglądy nie są całkowicie bezkosztowe.

Akumulator trakcyjny jest objęty gwarancją na 8 lat lub 160 000 km, z deklarowanym minimum 70% pojemności na koniec tego okresu. To uspokajająca informacja przy zakupie nowego auta, ale przy samochodzie używanym i tak sprawdziłbym historię ładowania, stan baterii oraz ewentualne aktualizacje oprogramowania.

Przy zakupie dużego auta rodzinnego część kierowców porównuje elektrycznego crossovera z klasycznymi SUV-ami. W takim zestawieniu przydatne może być także omówienie wersji Chevroleta Tahoe, bo pokazuje, jak mocno różnią się koszty zakupu, rozmiar i charakter obu typów samochodów.

Co sprawdzić przed zakupem używanego egzemplarza

Na rynku wtórnym można znaleźć wcześniejsze wersje z bateriami 58 kWh i 77,4 kWh. Nie należy automatycznie skreślać starszych samochodów, ale trzeba pamiętać, że ich zasięg, multimedia i parametry akumulatora różnią się od zmodernizowanej odmiany z baterią 84 kWh.

Przed podpisaniem umowy sprawdziłbym przede wszystkim:

  • raport stanu baterii i dostępny poziom pojemności,
  • historię serwisową oraz wykonane akcje przywoławcze,
  • działanie ładowania AC i DC,
  • stan przewodu ładowania oraz klapki gniazda,
  • pracę systemów asystujących i kamer,
  • zużycie opon, które w mocnych wersjach może być podwyższone.

Podczas jazdy próbnej zwróciłbym uwagę na nierówności, odgłosy z zawieszenia i płynność ruszania. W elektryku cisza sprawia, że każde nietypowe stukanie jest bardziej słyszalne. Dobrze też sprawdzić, czy samochód ma pompę ciepła, bo zimą może ograniczyć zużycie energii potrzebnej do ogrzewania kabiny.

Jeśli rozważasz EV6 obok klasycznej limuzyny, pomocne może być zestawienie wymiary Audi A6 i bagażnik. To dobre przypomnienie, że sama długość nadwozia nie przesądza o funkcjonalności. Liczy się także wysokość otworu bagażnika, ustawienie kanapy i możliwość przewożenia dużych przedmiotów.

Dla kogo EV6 będzie trafnym wyborem

Ten model ma najwięcej sensu dla kierowcy, który może ładować samochód w domu lub regularnie korzysta z dobrze rozwiniętej sieci szybkich stacji. Wtedy wykorzystuje największe zalety auta, czyli niski poziom hałasu, dynamiczne przyspieszenie i krótkie postoje na trasie.

Nie polecałbym go osobie, która nie ma dostępu do ładowania i codziennie pokonuje długie odcinki bez możliwości planowania postoju. W takim przypadku nawet szybka instalacja 800 V nie rozwiąże problemu, bo kierowca nadal będzie zależny od dostępności i cen publicznych ładowarek.

Gdybym wybierał wersję dla siebie, najpierw sprawdziłbym wariant 84 kWh z napędem RWD. Daje najlepszy kompromis między zasięgiem, osiągami i ceną. AWD wybrałbym wtedy, gdy naprawdę potrzebowałbym lepszej trakcji, częściej jeździłbym po górach albo holował przyczepę.

Najrozsądniejsza konfiguracja zależy od sposobu ładowania

EV6 nie jest samochodem, który warto kupować wyłącznie na podstawie maksymalnego zasięgu z katalogu. Najważniejsze pytanie brzmi, gdzie auto będzie ładowane i jak często będzie jeździło w trasę. Dla miasta wystarczy mniejsza bateria, natomiast kierowcy podróżujący po Polsce docenią większy akumulator i szybkie ładowanie.

Moja ogólna ocena jest prosta: to jeden z ciekawszych elektrycznych crossoverów dla osoby, która oczekuje nowoczesnej technologii, ale nie chce rezygnować z normalnej funkcjonalności auta rodzinnego. Trzeba tylko zaakceptować wysoką cenę zakupu oraz fakt, że rzeczywisty zasięg zależy od pogody, prędkości i dostępu do ładowarki bardziej niż sugerują same dane WLTP.

FAQ - Najczęstsze pytania

Do wyboru są baterie 63 kWh i 84 kWh oraz napęd RWD albo AWD. Ceny zaczynają się od 212 900 zł za wersję 63 kWh RWD, 84 kWh RWD kosztuje od 230 900 zł, a wariant AWD około 270 900 zł.

Wersja 84 kWh RWD osiąga do 582 km według WLTP. Na drogach szybkiego ruchu rozsądniej planować około 350-450 km między ładowaniami, ponieważ zimno, wysoka prędkość i pełny bagaż zwiększają zużycie energii.

Na odpowiednio szybkiej stacji 800 V uzupełnienie energii od 10 do 80% trwa około 18 minut. Rzeczywisty czas zależy między innymi od temperatury baterii, poziomu naładowania, obciążenia punktu i mocy konkretnej ładowarki.

Napęd AWD ma 325 KM, przyspiesza do 100 km/h w 5,3 sekundy i poprawia trakcję na śliskiej nawierzchni, w górach oraz podczas holowania przyczepy do około 1800 kg. W zamian zużywa więcej energii, zwiększa masę auta i zapewnia krótszy zasięg niż oszczędniejsza wersja RWD.

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Tagi:

kia ev6 samochody elektryczne akumulatory ładowanie awd

Udostępnij artykuł

Łukasz Ostrowski

Łukasz Ostrowski

Nazywam się Łukasz Ostrowski i od 8 lat zajmuję się tematyką motoryzacyjną. Moje zainteresowanie samochodami zaczęło się w dzieciństwie, kiedy to spędzałem godziny na oglądaniu wyścigów i czytaniu o nowinkach w branży. Z czasem postanowiłem, że chcę dzielić się swoją wiedzą i pasją z innymi, dlatego zaczynam pisać o różnych aspektach motoryzacji, od recenzji nowych modeli po porady dotyczące konserwacji. W swojej pracy kładę duży nacisk na rzetelność informacji. Zawsze staram się weryfikować źródła i porównywać różne opinie, aby dostarczać czytelnikom jasne i zrozumiałe treści. Interesują mnie także aktualne trendy w motoryzacji, które staram się przedstawiać w przystępny sposób. Moim celem jest, aby każdy, kto odwiedza tę stronę, znalazł tu wartościowe i praktyczne informacje, które pomogą mu lepiej zrozumieć świat motoryzacji.

Napisz komentarz