Nissan Qashqai - którą wersję wybrać i na co uważać?

Dwa samochody Nissan Qashqai: czerwony i niebieski, stojące obok siebie, prezentują swoje przednie części.

Autor

Łukasz Ostrowski

Opublikowano

7 lis 2026

Spis treści

Zakup kompaktowego SUV-a coraz częściej oznacza wybór między oszczędnym napędem hybrydowym, komfortem automatu i rozsądnymi kosztami codziennej eksploatacji. Nissan Qashqai łączy te cechy z nadwoziem, które dobrze odnajduje się zarówno na miejskich ulicach, jak i podczas rodzinnych wyjazdów. Sprawdzam, jakie silniki i wersje są dostępne, ile miejsca oferuje samochód, czego można oczekiwać po spalaniu oraz na co uważać przy zakupie nowego lub używanego egzemplarza.

Najważniejsze informacje o kompaktowym SUV-ie Nissana

  • Dwa główne napędy obejmują układ mild hybrid oraz e-POWER o mocy 190 KM.
  • Najpraktyczniejsza wersja ma 5 miejsc i bagażnik o pojemności do 504 litrów.
  • Napęd 4x4 występuje z układem mild hybrid, natomiast e-POWER napędza wyłącznie przednią oś.
  • Spalanie WLTP wybranych odmian e-POWER wynosi około 4,5-4,6 l/100 km.
  • Ceny nowych samochodów zaczynają się orientacyjnie od około 140 000 zł, a bogato wyposażone wersje przekraczają 200 000 zł.

Pusta przestrzeń bagażowa Nissana Qashqai, z opuszczonymi siedzeniami, gotowa na wakacyjne zakupy.

Co oferuje ten crossover i dla kogo został stworzony

Model należy do segmentu kompaktowych crossoverów, czyli samochodów łączących podwyższoną pozycję za kierownicą z wymiarami łatwymi do opanowania w mieście. Obecna, trzecia generacja jest wyraźnie większa i dojrzalsza od pierwszych odmian, ale nadal nie sprawia wrażenia przesadnie dużej na ciasnym parkingu.

Ja postrzegam go przede wszystkim jako samochód dla kierowcy, który chce mieć uniwersalne auto rodzinne, ale nie potrzebuje siedmiu miejsc ani ogromnego nadwozia. Dobrze sprawdzi się przy codziennych dojazdach, weekendowych wyjazdach i trasach ekspresowych. Nie jest jednak terenówką. Wyższy prześwit pomaga na gorszych drogach, lecz nie zastępuje prawdziwego napędu terenowego.

Na rynku wtórnym spotkamy trzy generacje. Pierwsza zadebiutowała w 2007 roku, druga pojawiła się w 2014 roku, a obecna generacja J12 trafiła do sprzedaży w 2021 roku i przeszła modernizację w 2024 roku. Przy zakupie używanego auta sama nazwa modelu niewiele mówi, ponieważ różnice między generacjami, silnikami i skrzyniami biegów są bardzo duże.

Silniki i napędy mają różny charakter

Aktualna oferta opiera się na dwóch rozwiązaniach. Mild hybrid to benzynowy silnik 1.3 wspomagany niewielkim układem elektrycznym. e-POWER działa inaczej, ponieważ koła napędza silnik elektryczny, a jednostka benzynowa pracuje głównie jako generator energii. Nie trzeba ładować samochodu z gniazdka, ale nie jest to również klasyczny samochód elektryczny.

Wersja Moc Skrzynia Napęd Charakter
Mild hybrid 1.3 140 KM Manualna 2WD Najprostszy i zwykle najtańszy wybór
Mild hybrid 1.3 158 KM Manualna lub Xtronic 2WD albo 4WD Lepsza elastyczność i możliwość wyboru napędu
e-POWER 1.5 190 KM Automatyczna przekładnia redukcyjna 2WD Płynne ruszanie i wrażenia podobne do jazdy autem elektrycznym

Mild hybrid ma sens dla osób, które pokonują dużo kilometrów poza miastem i chcą zachować możliwość wyboru napędu 4x4. e-POWER jest przyjemniejszy w korkach, ponieważ zapewnia szybką reakcję na gaz i płynne ruszanie. Jego ograniczeniem pozostaje wyższa cena oraz brak napędu na obie osie.

Dane WLTP dla wybranych odmian e-POWER wskazują na około 4,5-4,6 l/100 km, ale w praktyce wynik zależy od temperatury, prędkości i stylu jazdy. Na autostradzie przewaga nad zwykłą benzyną wyraźnie maleje. Z kolei w mieście układ hybrydowy może pracować bardzo oszczędnie.

Przeczytaj również: Najmniej awaryjny van 7-osobowy - Co wybrać w 2026?

Czy warto montować LPG

Dla polskich kierowców ważny jest także temat instalacji gazowej. Silnik benzynowy 1.3 z bezpośrednim wtryskiem wymaga dedykowanego systemu LPG, a nie najprostszej instalacji stosowanej w starszych jednostkach. Trzeba liczyć się z możliwym dotryskiem benzyny i koniecznością regularnej kontroli ustawień.

W przypadku e-POWER montaż LPG jest jeszcze bardziej złożony, dlatego nie traktowałbym go jako oczywistego sposobu na obniżenie kosztów. Przed zakupem najlepiej sprawdzić konkretny kod silnika, dostępność homologowanego rozwiązania i doświadczenie warsztatu z tym układem.

Wymiary i bagażnik odpowiadają potrzebom rodziny

Samochód ma około 4425 mm długości, 1835 mm szerokości bez lusterek i 1625 mm wysokości. Rozstaw osi wynosi 2665 mm, więc na przednich fotelach miejsca jest dużo, a z tyłu bez problemu usiądą dwie dorosłe osoby. Przy komplecie pasażerów środkowe miejsce pozostaje raczej awaryjne.

Parametr Wartość
Długość 4425 mm
Szerokość bez lusterek 1835 mm
Wysokość 1625 mm
Rozstaw osi 2665 mm
Pojemność bagażnika 436-504 l
Pojemność po złożeniu siedzeń 867-935 l

Różnica w pojemności bagażnika zależy od wersji napędowej i konfiguracji podłogi. W codziennym użytkowaniu 436-504 litry wystarczą na zakupy, wózek dziecięcy czy bagaże na weekend. Przy rodzinnych wyjazdach doceniam przede wszystkim foremny kształt przestrzeni, bo łatwiej wykorzystać ją niż w wielu modnie stylizowanych crossoverach.

Warto jednak sprawdzić konkretny samochód przed zakupem, zwłaszcza jeśli regularnie przewozisz duży wózek, klatkę dla psa albo sprzęt sportowy. Sam katalogowy wynik nie pokazuje wysokości progu, szerokości otworu ani miejsca zajmowanego przez roletę.

Wyposażenie i bezpieczeństwo wymagają rozsądnego wyboru

W zależności od rynku i rocznika występują między innymi wersje Acenta, N-Connecta, N-Design, Tekna oraz Tekna+. Podstawowa odmiana może już oferować klimatyzację automatyczną, kamerę cofania i światła LED, ale dopiero wyższe konfiguracje dodają bardziej rozbudowane systemy wsparcia, lepsze multimedia czy wygodniejsze fotele.

Najlepszy kompromis zwykle daje środkowa wersja wyposażenia. Dopłata do największych felg i efektownych dodatków poprawia wygląd, ale może pogorszyć komfort na nierównych drogach oraz zwiększyć cenę opon. W polskich warunkach 17- lub 18-calowe koła często są rozsądniejsze niż największy dostępny rozmiar.

W teście Euro NCAP z 2025 roku model otrzymał 4 gwiazdki. To nadal dobry wynik, ale nie należy utożsamiać go z absolutnym maksimum bezpieczeństwa. Ocena zależy od aktualnego protokołu testowego, działania systemów elektronicznych i konkretnego wyposażenia, dlatego przy aucie używanym trzeba sprawdzić, jakie systemy faktycznie znajdują się na pokładzie.

Ile kosztuje nowy samochód i którą wersję wybrać

Na podstawie dostępnych cenników i ofert dealerskich ceny nowych egzemplarzy zaczynają się w przybliżeniu od 140 000 zł. Wersja e-POWER kosztuje około 169 000 zł w podstawowej konfiguracji, natomiast bogato wyposażone odmiany mogą przekroczyć 200 000 zł. Promocje, rocznik produkcji i finansowanie potrafią zmienić końcową kwotę o kilkanaście tysięcy złotych.

Potrzeba kierowcy Najrozsądniejsza konfiguracja Dlaczego
Niski koszt zakupu Mild hybrid 140 KM, 2WD, manualna skrzynia Najniższa cena i prosty układ napędowy
Miasto i korki e-POWER 190 KM Płynna jazda i szybka reakcja silnika elektrycznego
Trasy oraz góry Mild hybrid 158 KM, 4WD Większa elastyczność i lepsza trakcja
Komfort bez przesady N-Connecta Dobry zestaw wyposażenia bez najwyższej ceny

Sam wybrałbym N-Connectę z napędem dopasowanym do tras, które rzeczywiście pokonuje właściciel. Dopłata do 4x4 ma sens przy częstym jeżdżeniu po śniegu, drogach gruntowych lub z przyczepą, ale w mieście zazwyczaj nie przynosi proporcjonalnych korzyści.

Jeśli potrzebujesz większego auta rodzinnego, przydatnym punktem odniesienia będą ceny Hyundai Santa Fe Hybrid. To samochód z wyższego segmentu, więc będzie droższy, ale zaoferuje więcej przestrzeni i wygodniejsze warunki podczas dalekich podróży.

Zakup używanego egzemplarza wymaga sprawdzenia kilku rzeczy

W starszych samochodach najważniejsza jest historia serwisowa, a nie sam przebieg zapisany w ogłoszeniu. Trzeba sprawdzić pracę skrzyni Xtronic, stan sprzęgła w wersjach manualnych, działanie klimatyzacji, elektronikę oraz ewentualne ślady napraw powypadkowych. W egzemplarzach z dużymi kołami szczególną uwagę zwróciłbym na zawieszenie i stan felg.

  • Silnik benzynowy powinien pracować równo na zimno i po rozgrzaniu.
  • Skrzynia Xtronic nie może szarpać ani wyć przy płynnym przyspieszaniu.
  • Układ 4x4 wymaga kontroli oleju, sprzęgła i poprawnego działania podczas jazdy próbnej.
  • Systemy asystujące powinny być sprawdzone po podłączeniu diagnostyki, nie tylko na podstawie kontrolek.
  • Panoramiczny dach i elektryczna klapa wymagają kontroli pod kątem przecieków oraz zużycia mechanizmów.

Przy zakupie obecnej generacji warto odbyć jazdę próbną w mieście i na drodze szybkiego ruchu. Krótka przejażdżka po placu nie pokaże, czy samochód jest dobrze wyciszony przy 120 km/h ani jak działa skrzynia podczas wyprzedzania.

Czy ten Nissan jest lepszy od elektrycznej alternatywy

Największą zaletą modelu jest brak konieczności planowania ładowania. Wersja e-POWER daje część wrażeń znanych z auta elektrycznego, ale kierowca nadal tankuje benzynę w kilka minut. To wygodne rozwiązanie dla osoby mieszkającej w bloku lub często jeżdżącej poza dużymi miastami.

Samochód elektryczny może jednak okazać się tańszy w codziennym użytkowaniu, jeśli właściciel ma dostęp do ładowarki domowej i pokonuje głównie krótkie trasy. Przy takim profilu warto porównać także ceny Škody Enyaq, pamiętając o różnicach w czasie ładowania, przestrzeni i kosztach ubezpieczenia.

Nie traktowałbym więc e-POWER jako zamiennika pełnego auta elektrycznego. To raczej etap pośredni dla kierowcy, który chce płynniejszej jazdy i niższego spalania w mieście, ale nie chce zmieniać swoich przyzwyczajeń związanych z tankowaniem.

Najlepsza konfiguracja zależy od codziennego profilu jazdy

Nissan Qashqai pozostaje rozsądnym wyborem dla kierowcy, który potrzebuje kompaktowego, wygodnego SUV-a bez przesadnych rozmiarów. Najbardziej uniwersalny będzie mild hybrid w średniej wersji wyposażenia, natomiast e-POWER warto wybrać wtedy, gdy dominują miasto, korki i spokojna jazda z częstym hamowaniem.

Przed zakupem nie ograniczałbym się do porównania mocy i ceny katalogowej. Sprawdź realne spalanie na swojej trasie, pojemność bagażnika, koszt opon, dostępność serwisu oraz możliwość montażu LPG w konkretnej wersji. To właśnie te szczegóły zdecydują, czy samochód będzie trafionym zakupem po kilku latach użytkowania.

FAQ - Najczęstsze pytania

Do miasta dobrze pasuje e-POWER 190 KM, który zapewnia płynne ruszanie i szybką reakcję na gaz. Na dłuższe trasy, w góry lub na drogi o gorszej przyczepności lepszym wyborem może być mild hybrid 158 KM z napędem 4x4. Mild hybrid 140 KM z manualną skrzynią jest najprostszą i zwykle najtańszą opcją.

Qashqai ma 4425 mm długości, 2665 mm rozstawu osi i pięć miejsc. Pojemność bagażnika wynosi zależnie od wersji od 436 do 504 litrów, a po złożeniu siedzeń od 867 do 935 litrów. Przed zakupem warto sprawdzić także wysokość progu i szerokość otworu bagażnika.

Silnik benzynowy 1.3 z bezpośrednim wtryskiem wymaga dedykowanego systemu LPG, często z dotryskiem benzyny i regularną kontrolą ustawień. W e-POWER montaż jest jeszcze bardziej złożony. Należy sprawdzić kod silnika, homologację instalacji i doświadczenie konkretnego warsztatu.

Najważniejsza jest historia serwisowa oraz jazda próbna w mieście i na drodze szybkiego ruchu. Trzeba skontrolować pracę skrzyni Xtronic, sprzęgło w wersjach manualnych, klimatyzację, elektronikę, systemy asystujące i ślady napraw powypadkowych. W autach z dużymi kołami warto dodatkowo sprawdzić zawieszenie i felgi, a przy panoramicznym dachu oraz elektrycznej klapie także szczelność i mechanizmy.

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Tagi:

nissan qashqai e-power mild hybrid lpg napęd 4x4

Udostępnij artykuł

Łukasz Ostrowski

Łukasz Ostrowski

Nazywam się Łukasz Ostrowski i od 8 lat zajmuję się tematyką motoryzacyjną. Moje zainteresowanie samochodami zaczęło się w dzieciństwie, kiedy to spędzałem godziny na oglądaniu wyścigów i czytaniu o nowinkach w branży. Z czasem postanowiłem, że chcę dzielić się swoją wiedzą i pasją z innymi, dlatego zaczynam pisać o różnych aspektach motoryzacji, od recenzji nowych modeli po porady dotyczące konserwacji. W swojej pracy kładę duży nacisk na rzetelność informacji. Zawsze staram się weryfikować źródła i porównywać różne opinie, aby dostarczać czytelnikom jasne i zrozumiałe treści. Interesują mnie także aktualne trendy w motoryzacji, które staram się przedstawiać w przystępny sposób. Moim celem jest, aby każdy, kto odwiedza tę stronę, znalazł tu wartościowe i praktyczne informacje, które pomogą mu lepiej zrozumieć świat motoryzacji.

Napisz komentarz